Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia „Grzybiarz” w leśnictwie Dębowiec

Poszukiwanie osoby zaginionej ćwiczyli polscy i czescy policjanci, Straż Leśna, Straż Graniczna oraz Opolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

        Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń prudniccy policjanci prowadzili poszukiwania zaginionego mężczyzną na pograniczu polsko-czeskim. Starsza osoba udała się do lasu na grzyby i nie wrócił przed zmrokiem. Zaniepokojona rodzina następnego dnia zgłosiła jego zaginięcie. Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia natychmiast rozpoczęli jego poszukiwania. W poszukiwaniach po polskiej stronie uczestniczyło ponad 40 osób. W działaniach wykorzystano specjalistyczny sprzęt m. in.: quady, drony oraz psy służbowe. Po kilku godzinach mężczyzna został odnaleziony cały i zdrowy. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Policji w Prudniku. Celem działań było sprawdzenie poziomu mobilności w przypadku działań kryzysowych, umiejętność współpracy poszczególnych służb mundurowych, grup poszukiwawczych oraz współpraca międzynarodowa.   

         Mimo niewielkiej powierzchni Gór Opawskich, na terenach tych dochodzi regularnie do zaginięć zarówno mieszkańców jak i turystów. W akcjach poszukiwawczych udział biorą często pracownicy Nadleśnictwa. Nasza znajomość terenu oraz stała obecność w lesie są bardzo przydatne w tego typu działaniach.     

Fotorelacja z ćwiczeń pod tym linkiem